Okul

Öfkenin Zararları Nelerdir

Öfke, duyguların kontrol edilemeyerek sinirlilik durumunda zarar verici hareketlerde bulunma durumudur. Öfke sonucunda istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Mantıktan uzak bulunan hareketler sonucunda insanlar olumsuz bir biçimde etkilenir. Kontrolsüz öfke sonucunda yapacaklarından dolayı zarar görebilir. Öfke ile alınan kararlar sonucunda pişmanlıklar doğabilir. Mantıklı düşünmeyi önleyerek o anlık sinirle hareket etmek geri dönüşü olmayan hatalara zemin hazırlar. O an aldığımız her karar bize doğru gelebilir ama mantıklı düşündüğümüzde öyle olmadığını görebiliriz.

Tehdit edici tavırlar ile hareket etmek kavgaya zemin hazırlayabilir. Göstereceği tepki sonucunda kendisine veya bir başkasına zarar verebilir. Öfke sorunu olan birinin yapacağı hareketler sonucunda hayat boyu pişmanlık duyabilir. Sinirine hakim olamayan insanların hareketlerinin sonu zarar olabilir.

Öfke kişiyi stres altında bırakır. Öfke kontrolüne sahip olamayan kişiler gerilerek sinirlenmektedir. Uzun vadede baş ağrısı, karın ağrısı, uykusuzluk, depresyon, yüksek kan basıncı, egzama, cilt problemleri, kalp krizi gibi sorunlar ortaya çıkarmakta. Aşırı stres sonucunda kişileri sağlık sorunları beklemekte. Sakin olarak olası sinirlenmelerin önüne geçilebilir.

Öfke patlaması sonucuna kişi kendisine veya çevresindekilere zarar verebilir. Fiziksel olarak şiddet yanlısı olmaktadır. Sözlü olarak söyleyeceği sözler öfkesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Öfkesini kontrol edemeyerek yapacağı her hareket hatalı olabilir. Kendisini kontrol ederek olası tehlikelerin önüne geçmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu