Okul

Okula Giderken Trafikte Nelere Dikkat Etmeliyiz

Büyük şehirlerde her geçen gün trafiğe çıkan araç sayısının artması buna karşı yolların yetersizliği büyük bir trafik keşmekeşesine neden olmaktadır. Zaten yoğun olan bu trafik yaz tatilinin bitimiyle tatilcilerin geri dönmesi, okulların açılması, iş hayatının hareketlenmesi ile daha da yoğunluk kazanmaktadır. Bu yoğunlukta yaya ve sürücülerin çok daha dikkatli olmaları, trafik kurallarına uymaları kazaların da azalmasında önemli rol oynarlar. Bu konuda ailelere büyük görevler düşmektedir.

Okula yeni başlayacak öğrencileri okul öncesi trafik kuralları konusunda bilinçlendirmeli.

Okula yeni başlayan öğrencisi olan veliler okulun ilk günlerinde birlikte okula gidip gelmeli, yolları ve trafik te yapması veya yapmaması gerekenleri öğrendiğinden emin olana kadar tekrarlamalı.

Okula giderken öğrenci zamanını iyi ayarlamalı okula geç kalmamalı, geç kalan bir öğrenci telaş yapar, hızlı hareket etmeye çalışır bu telaş sırasında dikkat dağınıklığı yaşayacağı için kurallara uymayabilir ve kazalara neden olabilir.

Öğrenciler okul yolunda kaldırımları kullanmalı, kalabalıklar halinde yollara taşan bir şekilde yürümemeliler,
Karşıdan karşıya geçerken muhakkak trafik lambalarına dikkat etmeli yeşil ışık yanmadan yola çıkmamalı, polis varsa polisin yolu trafiğe kapatıp yayaya yol verdiği bir zamanda karşıdan karşıya geçmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu