Okul

Oltu Taşı Ülkemizde Nerelerde Çıkarılır?

Ülkemiz yeraltı ve yerüstü madenleri bakımından oldukça zengindir. Çıkartılan madenler birçok alanda kullanılarak ülkemize ekonomik katkı sağlamaktadır. Maden çeşitliliği bakımından doğusundan batısına kadar birçok maden çıkartılmaktadır.

Oltu taşı Erzurum’un Oltu ilçesinin kuzeydoğusunda çıkartılan yarı değerli taştır. Oltu ilimize bağlı madenlerden elde edilen yarı değerli taşlar işlenir. Bölge halkı geçiminin önemli bir kısmını oltu taşından yapılan takılarla sağlamaktadır. Oltu taşından en çok tesbihler satılır. İsmini çıkartıldığı ilçeden almıştır. Siyah, koyu kahverengi, sarı, gri ve yeşilimsi renklerde çıkarılır. Karbon bileşimi olduğundan farklı renklerde bulunur. Değerli takı ve taş yapımında kullanılır. Oltu taşından elde edilen değerli taşlardan tesbih yapılmaktadır. Birçok kişi Oltu taşından yapılmış tesbihlere hayranlardır.

Oltu taşından kolyeler, tesbihler, yüzük, sigaralık, broş, gerdanlık, bilezik, tarak gibi eşyalar yapılır. Kullandıkça parlayan, işlemesi kolay ve işlendikçe sertleşen taştır. Toprak altında birçok renkte bulunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu