Okul

Orhun Göktürk Yazıtları Nerede

Tarihte ilk kurulan Türk devleti unvanını taşıyan Göktürk – Köktürk Devletidir. Tarihleri boyunca bir çok uygarlığa örnek oldukları gibi günümüze önemli eserler bırakmışlardır. Çin’in doğu sınırında kurularak genişleyen Göktürk Devleti’nde kut anlayışı hakim olmaktaydı. Geçmişten günümüze bırakılan eserler arasında Göktürk yazıtları da gelmektedir.

Devlet yönetiminde ülke hanedanın ortak malı sayılmaktaydı. Hükümdarın Gök Tanrı tarafından belirlendiği ve yeryüzündeki vekili olduğu kabullenilmişti. Han, hakan ve kardeşleri tarafından ülkenin yönetimi sağlanırdı. Göktürk Devleti, kitabeler, heykeller, balballar ve önemli araç ve gereçleri gelecek nesillere miras olarak bırakmıştır.

Göktürk Devleti, yazılı eserler olarak kitabeler bırakmıştır. Bu kitabelerde Bilge Kağan, Tonyukuk Kağan ve Kültigin Kağan adında üç büyük hakanın ismi yer almaktadır. Yaşamlarına dair bir çok bilgiyi yazıtlarda yer vermişlerdir.

Orhun ya da Göktürk yazıtları günümüzde Çin’in doğusunda bulunan Orhun Irmağı’nın yatağında Koço – Çaydam gölü civarında yer almaktadır. Günümüzde Moğolistan toprakları sınırları içerisinde bulunur.

Moğolistan’a Orhun yazıtlarını görmeye gidecek olanlar uçakla ya da tren yolunu kullanarak gitmeleri mümkündür. Ülkeye gidişte uçakla Moskova üzerinden aktarmalı giderken, diğer türlü Sibirya treni ile gitmeleri gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu