Okul

Orta Çağda Yaşamış Olan İslam ve Türk Bilginlerinin Bilime Katkıları

Orta çağda yaşayan Türk ve İslam bilgileri her dönemde olduğu gibi önemli katkılarda bulunmuştur. Medeniyetlerin ortak hareketleri bilime olan katkıları olmuştur. Bugün kurulan medeniyetler ve bilimin gelişimi dünya ülkelerinde olan farklı bilim insanlarının katkıları oldu. Her medeniyet çalışmaları ile bilimi yücelterek günümüzdeki seviyesine ulaştırmıştır. Toplumların gelişmesinde bilginlerin bilime olan yatkınlıkları ve geliştirme istekleri etkili olmuştur.

Orta çağ döneminde İslam bilimciler için başarıları gösterdikleri dönem olmuştur. İslam dünyasında gelişmeler ve katkılar en üst seviyesine ulaşmış ama daha sonra gerileme dönemine girdi. Bilimin gelişmesinde bayrak batıya doğru geçerek Avrupalı bilginler bilime önemli katkılarda bulunmuştur. Bilim birikimleri üzerinden yola çıkarak önemli katkılarda bulunulmaya devam edilmiştir.

9. – 14. yüzyıllar arasında yapılan keşiflerin bir çoğu İslam dünyası ve Türkler tarafından gerçekleştiği görülmektedir. Uygarlıklara bir ışık olarak bilimin gelişmesinde hepsine etki sağlamıştır. Aklın ve bilimin ışığında ilerleyen bilim insanları kendilerine ilham kaynağı olarak görüp medeniyetlere büyük katkılarda bulunmuşlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu