Okul

Başarı Nedir

Başarı herkes için farkı tanımlanabilir. Herkes başarının tanımını kendince farklı çeşitlerde yapacaktır. Başarı denildiği zaman aklımıza kendimiz için belirlediğimiz hedefe ulaşma ve bunun sonucunda elde edeceğimiz maddi ve manevi ödülün elde edilmesi olarak tanımlanabilir. Başarı kazanç ve hedefe ulaşarak istediğimizi yapmaktır.

Emeklerimizi ve çabalarımızın karşılığını aldığımız zaman başarıya ulaşmış sayılırız. Olayların istediğimiz gibi sonuçlanması da bizim için bir başarıdır. Hayatımızın her alanında başarıya ulaşmaktayız. Başarılı olan kişiler hayata doyum sağladığı gibi mutluluğu da yakalayabilir. Zincirleme etki yaratarak başarı aslında insanları sevindirdiği gibi istedikleri hedefe ulaşmalarındaki en büyük etkide olur. Başarıya ulaşana kadar bir çok kez düşebiliriz ama tekrar ayağa kalkmasını bildiğimiz sürece başarıya ulaşmak bize daha kolay gelir.

Başarı insanlara özgüven getirdiği gibi hedeflerimize ulaşmamızı sağlar. Başarıya giden yolda karşılaşacağımız sorunlardan, hatalardan ders çıkartarak kendimizi bir sonraki hedeflerimiz için hazırlıklı olmasını sağlarız. Doğru kararlar, düşünceler, izlenecek yol ve hedeflerin belirlenmesi bizi başarıya götürecek özelliklerdendir. Kendi başarınızı sağlamanız toplumsal olarak bütün insanları etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu