Ortak Sevinçlerimiz Nelerdir

Ortak değerler bir toplumda yaşayan herkes için geçerli değerlerdir. İnsanlar milletçe aynı duygulara sevinebilir öyle hareket edebilir. Ortak sevinç kaynakları değerlerini oluşturmaktadır. Milletlere göre kendisine özgü değerlerin tarifi olur.

Dini bayramlar: Ülkemizde herkesin sevinçle karşıladığı ortak değerlerimizi oluşturur. Ramazan ve Kurban bayramı bunlardan ikisidir. Bayram günü ziyaretler yapılır, çocuklara harçlık verilir, yeni elbiseler alınır, ev temizlikleri yapılarak karşılanır. Mutlu ve güler yüzlü insanlarla karşı karşıya gelinir. Ziyaretler insanları memnun ettiği gibi yardımlaşma ve dayanışma en üst düzeyde yaşanır. Büyük sevinç kaynakları hissedilerek insanlar derinden yaşar.

Milli bayramlar: Ülkemizin birlik ve beraberliğini simgeleyen bayramlarımızdır. Tarihi önem taşıyan günler milli bayram kabul edilerek her yıl düzenli olarak karşılanmaktadır. Ülkemizin bu denli yüksek medeniyetler seviyesine ulaşmasındaki kararların alındıkları günlerdir. Cumhuriyetimizin bağımsızlığı, milli iradenin sembolü olan bayrağımızın altında yaşamaktır. Halkın birlik ve beraberlik adı altında kardeşlik mesajları vererek ülkenin bölünmeyeceğini gösteren değerleri oluşturur.

Askerlik uğurlaması: Askerlik Türkler için kutsal sayılan durumlardır. Analar yavrularını kınalayarak askere uğurlamaktadır. Kutsal vatani görevini yerine getirmek için akrabalar ve arkadaşlar askere uğurlanır. Halaylar çekilerek türküler söylenip karşılanmaktadır.

Düğünler: Düğünlerde herkes davetli olarak katılarak evlenen çifte mutluluklar dilenir. İnsanlar sevinç ve neşe içinde karşısındaki insanın muradına ermesi istenir. Herkes bir araya gelerek sevinçler paylaşılmaya devam edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz