Dini BilgilerOkul

Orucun Toplumsal ve Bireysel Faydaları

Oruç dinimizce olduğu gibi insanların ve toplumun üzerinde etkisi değer taşımaktadır. Müslümanların böyle günlerde ibadet ederek görevlerini yerine getirmeleri istenmiştir. Peygamber efendimiz yardımlaşma ile ilgili söylediği sözler ile orucun getirdiği faydaları bir gün değil yıl boyunca yapmamız gerektiği olmuştur.

Ramazan ayında Müslümanların cömertliliği doruk noktasına ulaşarak birbirlerine karşı merhamet ve yardımlaşma gösterirler. Toplumda insanların birbirlerine karşı taşıdığı manevi değerler oldukça önemlidir. Bizde toplumsal olarak bu değerlere sahip çıkmalıyız.

Oruç insanlara merhameti aşıladığı gibi yardımlaşmayı da öğretir. Evlerimize misafir olarak ağırlarız ve aç olanlara yardımcı oluruz. Elimizden geldiğince insanlara derinden yardımcı olmamız şarttır. İnsanlar ahlak kurallarına dikkat ederek kendi nefislerini terbiye ederler. Bu sayede toplumsal olarak daha güzel bir döneme geçiş yaparız. Allah’a karşı ibadetimizi yerine getirerek insanlara yardımcı oluruz. Yaptıklarımız ve ibadetlerimiz ile günahlarımıza karşı tövbe ederek daha önemli yere taşınmak istemekteyiz.

Oruç tutanlar bedensel isteklerine sınır koyarak terbiye etmiş olurlar. Toplumda yaptığı taşkınlıklar son bularak herkes yardımlaşma içinde olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu