Dini Bilgiler

Krem Sürmek Orucu Bozar mı?

Ramazan ayı gelmesi ile insanlar ibadetlerini yerine getirmek için oruç tutarlar. Müslümanlar için ramazan ayı önemli olduğu kadar oruç tutarak ibadet etmekte önemlidir. Oruç tutmak önemli olduğundan dolayı tutarken hür dikkat ederiz. Bunun için hataya düşmemek için yapacağımız davranış ve hareketlerin orucumuzu bozup bozmadığını bilmek içimizi rahatlatmaktadır.

Oruç tutarken krem, merhem gibi şeyler sürmenin orucu bozup bozmadığı konusunda açıklık getirilmesi gerektiğini düşündük. Oruç tutarken krem sürmek orucumuzu bozmaz. Yalnız yutulmamalı ve tadı alınmaması gerekmektedir. Vücudumuza süreceğimiz kremin herhangi bir zararı yoktur. Kanama olan bir yere krem sürülmesi kana karışacağından dolayı orucumuzu etkileyerek bozulmasına neden olabilir. Orucun bozulmamasına dikkat edilerek kontrol sağlanması gerekmektedir.

Mesela gözünüze süreceğiniz sürme orucunuzu bozmaz. Başta da bilindiği gibi süreceklerinize dikkat etmelisiniz. Yara üzerine konulması durumunda ilaç gibi karışım olmamasına dikkat edilmeli. Gerekmediği sürece krem sürmemeye özen gösteriniz, orucunuzu açtıktan sonra kremlerinizi sürebilirsiniz. Sağlık sorunu olan kişilerin gerekli olduğu müddet krem sürmelerinde herhangi bir sakınca yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu