Okul

Osmanlı Neden Almanya’nın Yanında Savaşa Girdi

Osmanlı devleti şanlı yükseliş dönemini kaybetmesi sonucunda gerileme dönemine girmiştir. Tarihinde 1699 yılından itibaren toprak kaybetmeye devam ederek padişahlar gidişatı önleyememiştir. Ülke, dünyadaki gelişmeleri takip edemediği gibi ekonomik alanda zorluklar yaşamıştır. Bilim ve teknoloji alanında gelişme sağlayamamıştır.

1. Dünya Savaşının yaşanması bütün ülkelerin ekonomik ve siyasi olarak etkilenmelerine neden olmuştur. Genişletip ekonomisine büyütüp çaba göstermek isteyen ülkeler yeni savaşa hazırlanmıştır. Osmanlı tarafsız kalması sonucunda ülke içindeki Alman hayranlarından dolayı Osmanlı’nın savaşa girmesine nede olunmuştur. Osmanlı tarafını belirleyerek savaşta yer aldı.

Güç savaşında Osmanlı yöneticileri hayali olan şanlı günlerine geri dönmek istemeleridir. Kaybettikleri toprakları tekrar geri kazanarak egemenliği altında olmasını istemiştir. Osmanlı’da bunu sağlayacak gücün olmaması yeni bir yenilgiye sebep olacaktı. Savaşan Almanlar İngiliz sömürgelerinin önüne geçerek bağımsızlıklarını ilan etmek istediler.

Almanlar fırsat bilerek 2 savaş gemisini Osmanlıya sattığını belirterek İngilizlerden kurtulur. Ardından bu gemiler Rusya’nın limanlarına saldırarak gemiler için şüpheli yaklaşılmıştır. Gemiler Osmanlı’ya satılmış olmasına rağmen mürettebat tamamen Almanlardan oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu