Okul

Otlukbeli Savaşı Ne Zaman ve Kimler Arasında Yapıldı

Otlukbeli Savaşı, 11 Ağustos 1473 tarihinde Fatih Sultan Mehmet komutasındaki Osmanlı ordusu ile Akkoyunlu Sultanı Uzun Hasan arasında yapılmıştır. Otlukbeli bölgesinde yapılmasıyla tarihte bu adı almıştır.

Osmanlı İmparatorluğunun iki büyük ordusu karşı karşıya gelmiştir. Uzun Hasan, Fatih Sultan Mehmet’e karşı aldığı cephe sonucunda savaşın eşiğine gelmiştir. 1473 tarihinde iki ordu Diyarbakır çevresinde Otlukbeli’nde karşı karşıya gelirler. Verilen savaşta Uzun Hasan ile Fatih’in orduları karşı karşıya gelir. İlk birlikler sonucunda Uzun Hasan püskürtülür. Daha sonra Uzun Hasan yenilir ve oğlu ölür. Zafer Fatih Sultan Mehmet’in olur.

İstanbul’un fethedilmesinin ardından Trabzon’u da alarak Pontus Rum Devletinin yıkılmasına neden olmuştur. Hıristiyan alemi üstünlüğünü kaybetme korkusuyla çevre bölgelerdeki sultanlıkları ayaklandırma çabasına girmiştir. Doğuda Akkoyunlu Sultanı Uzun Hasan’ı telaşlandırdılar. Sınırlarını genişleterek topraklarını kaybedecekleri düşüncesine kapıldılar. Akkoyunlu Uzun Hasan sınırlarını genişletmiştir. Irak-ı Acem, Irak-ı Arap, Azerbaycan, İran ve Kısmen Doğu topraklarında hakimiyet sağlamıştır. Uzun Hasan, Trabzon’un kendisine ait olduğunu iddia etmiştir. Trabzon’u istemiştir ancak verilmemiştir. Osmanlılara karşı tek başına mücadele edemeyeceğini anlayarak harekete geçmiştir. Yanına müttefik arayışı içerisine giren Uzun Hasan, Venedik, Papa ve Napoli ile ittifak haline gelmiştir. Oluşan ittifakı bozmak için çabalar vermiştir. Uzun Hasan’ın Osmanlı şehirleri Antalya, İzmir şehir ve kalelerini yağmalayıp yıkması sonucunda araları açılmıştır.

Savaşın sonucunda Fırat Nehrinin batısı Osmanlının hakimiyetine geçer. Uzun Hasan ve Hıristiyanların İstanbul hayali suya düşmüştür. Osmanlı için Orda-Doğu yolu açıldı. Akkoyunlu topraklarında taht kavgası başlar, zamanla hanedan yıkılır. Topraklar Osmanlı bünyesine dahil edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu