Okul

Elektrikli Tramvayların Seferden Kaldırılmasından Sonra Hangi Ulaşım Araçları Kullanılmıştır

Elektrikli tramvaylar eski tarihimizde uzun yıllar boyunca sokaklarımızda kullanılmıştır. Toplu taşıma araçları olarak atılan ilk adımlardan biri olmakta. Ancak seferlerinin iptal edilmesinin ardından yerine ulaşımın sağlanması için otobüsler getirilmiştir. Yaygınlaşan otobüsler hatları ile tramvaylar askıya alınmıştır. Elektrikle kullanılan tramvaylar bayır yukarı çıkarken zorlanmaktaydı. Yolcularla birlikte aksaklık ve sorun yaşanıyordu. Bu sebeple kaldırılması gündeme gelmiştir. Zaman içerisinde talebin artması ve tramvayların yetersiz kalması sonucunda kaldırılma kararı alınmıştır.

Tramvaylar sürekli konuşulmaktaydı. Artan nüfusun ihtiyacını karşılamadığı gibi ulaşım alanında eksiklikler görülmekteydi. 1978 yılında başta İstanbul ilimizde tramvaylar kaldırıldı. Yerine körüklü otobüslerle ulaşım sağlanmaya başlandı. Yokuş yukarı çıkarken sorun yaşanmadığı gibi ulaşım şartları iyileştirilmiş oldu.

Otobüsler tramvaylara göre çok daha fazla yolcuyu güvenle taşımaktaydı. Otobüs kullanımı hızla yayılarak ulaşım ağları belirlendi. Hatlar arttırıldıkça ulaşım çok yönlü olarak otobüslerle sağlandı. Günümüzde şehir içi ve şehirler arası ulaşımın önemli kısmını kapsar hale gelmiştir. İnsanlar güvenle ve ucuz yolculuğun toplu taşıma araçları ile olduğunu keşfetmiştir. Maliyeti düşük olduğu gibi ulaşım şartları da iyileştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu