Okul

Oyun Alanlarının Azalmasının Nedenleri Neler Olabilir

Oyun alanları çocukların yaşam alanları olarak görülebilir. Her geçen gün şehirleşmenin ilerlemesi çocuklar için oyun alanlarının yok olmasına, yetişkinler için dinlenme alanlarının zarar görmesine sebep olmaktadır. Çevremizde artık küçük alanlara yapay çevreler kurularak insanların dinlenmesine yardımcı olunuyor.

Devletin gelişme politikasında sahip olduğu alanları imara açarak ihaleye çıkartıyor. Satılan yerlere onlarca katlı gökdelenler kurularak şehirleşmeler sağlanmaktadır. Sanayileşmenin de ilerlemesi bu yerlere fabrikaların kurulmasına sebep olmaktadır. Makineleşme üretimi getirerek oyun alanlarının daha da değerlenmesine sebep oluyor.

Şehirlerde yaşamın değerlenmesi çıkarları doğrultusunda bir yere gelmek isteyenler için sorun olmaktadır. Belli bir yapıya düzene ulaşabilmesi için yaşam alanları ellerinden alınarak binalar yapılmaktadır. Doğal çevre alanlarında üstünlük sağlanarak insanlığı tehdit edecek duruma gelmektedir. Şehir ve beton yığınlarının arasında yaşayan insan kendini eksik hissediyor.

Şehirleşmenin küresel ısınma, iklim değişiklikleri, çölleşme, depremler gibi sorunları getirerek yıkım gücünü arttırmaktadır. İnsanların olası doğal etkilerinden korunmaları için gereklidir. Sosyal etkinlikler azalarak insanların kaynaşmalarının dahi önüne geçmektedir. Modern bir şehirleşme binaların yoğunluğu ve doğal oyun alanlarının korunması ile sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu