Okul

İnsanların Birbirleriyle İletişiminde Samimiyetin Önemi

İnsanlar bir arada yaşamlarını sürdürürken iletişim halinde olurlar. Birbirleri ile kurdukları samimiyetler insanlar arasındaki bağların kuvvetlenmesini sağlar. İletişim en önemli unsurdur, doğru dürüst şekilde kurulacak iletişim bağları kuvvetlendirir. Samimiyet iletişimle birlikte gelir. Yakın davranışlar insanlar arasında daha samimi hal almalarını sağlar. Zaman içerisinde gelişecek bu durum insanların birbirlerini tanımalarını, anlamalarını öğretir. Şüphesiz samimi davranışlar insanlar arasında güven ve saygı duysunu da geliştirir.

Her insan iletişim kurduğu insana güvenmek beraber zaman geçirmek ister. Hedeflerini gerçekleştirmek için güven duygularının da gelişmesi gerekir. Samimiyetin sağlanması içinde güven dolu hareketler yapmaları gerekir. İletişim halinde olan insanlar davranışlarındaki samimiyet ile gösterir. Samimiyet içtenlikte gösterilir, iletişim kurarken içinden geldiği gibi davranır. Hareketleri kendi davranışlarını yansıtmaktadır. Ortak hareket ederek alınacak her karar kişilerin yakınlaşarak samimiyet kurmalarında yardımcı olur.

Kimi insan kurduğu iletişimde birbirini eksik görebilir. Güvensizlik beraberinde samimiyetsizliği getirir. İki tarafın anlaşmasında ortak hareket etmesini de etkiler. Yani samimi olmak için doğru iletişim güven saygı ve sevgi gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu