Okul

Özgüven İle İlgili Kompozisyon

Günlük yaşadığımız olaylar karşısında kendimize olan güvenimizdir. Kendisine güvenen insan karşılaşacağı olaylar karşısında başarılı olur. Zorluklara karşı kendisi için bir kalkan görevi görür. Çocukluktan itibaren özgüven duygusunu geliştiren kişiler gelecekte başarıyı yakalamaları kaçınılmazdır.

Kendi ayaklarının üstünde durabildiği ve sorumluluklarını yerine getirdiğine özgüvenini kazanmış olur. Kendisine verilen işleri başarabileceğini bilir, zorlandığı işleri dahi eninde sonunda yapar. Herkesin eksik bir yanı olabilir bunları kabul etmeli, becerilerini ve yeteneklerini bilerek hareket etmeli. Kendisine güvenerek atacağı her adım başarıya bir adım daha yaklaşmasını sağlayacaktır. Sahip olduğu yeteneklere güvenerek hareket etmesi istediği hedefe ulaşmasını kolaylaştırır. Çekingenliklerini üzerlerinden atarak ilgilerini hedeflerine verirler. Başaramayacağım düşüncelerini akıllarından çıkartarak nasıl yapılacağına odaklanırlar. Kendilerini zayıf sıska başarısız görmektense başarılı görerek ilham alırlar.

Özgüven sahibi kişi kendisinin sahip olduğu akla, bedene, düşünceye, yeteneklere, becerilere sahip olarak işi becerip beceremeyeceğine kendi kendine karar vermesinden geçer. Her duygu insanın geliştiren ve öğreten değerlere sahiplerdir. Bazen iyi yönde etkilerden bazende olumsuz etkiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu