Okul

Ozon Tabakasının Önemi

Atmosferi kalkan gibi sarmış olan ozon tabakasının canlılar için önemi büyüktür. Güneşin etrafına yaydığı zararlı ışınların dünyaya girişini engelleyen ozon tabakası, çeşitli faktörlerden dolayı zarar görmekte ve zararlı güneş ışınları dünyaya girmektedir. Ozon tabakasına insanlığın verdiği zararın önüne geçilemediği durumlarda, birçok canlının hayati tehlikesi meydana gelecektir.

Ozon Tabakası İncelirse Ne Olur?
Çeşitli yollarla havaya temas eden zararlı kimyasalların ozon tabakasına ciddi zararları vardır. Bunlar arasında en önemlisi, ozon deliği olarak tabir edilen, ozon tabakasının incelmesidir. Giderek incelen ozon tabakasının insanlığa sonuçları, sağlıksız bir neslin geleceğidir. Uzaydan ve güneşten gelen zararlı ışınların, ozon tabakasındaki incelme nedeniyle filtrelenememesi, insanların bu ışınlardan zarar görmeleri anlamına gelmektedir.

Birçok hastalığın çoğalma nedeni olarak; cilt kanserine yakalanma riskini artırır ve bağışıklık sistemine etki ederek, hastalıklara yakalanmayı kolaylaştırır. Ozon tabakasına zararlı etki eden kimyasal maddeler arasında; kloroflorokarbonlar, halon ve metil bramid gibi günlük yaşamın içinde sıkça kullanılan eşya ve malzemeler giren kimyasallar aracılığı ile ozon tabakası zamanla incelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu