Okul

Muson İklimi Hakkında Bilgi

Muson yağmurları ile akılda kalıcı olan muson iklimi daha çok tropik bölgelerde görülen iklim tipidir. Sürekli yağan yağmurlar ve şiddetli esen rüzgâr, muson ikliminin en önemli özellikleri arasındadır. Doğu Asya ve Güneydoğu bölgelerinde muson iklimi hakimdir. Yağış miktarı kıyıya ilerledikçe çoğalmakta ve kışları genellikle yağışsız geçmektedir.

Muson İkliminin Özellikleri
Muson ikliminde genel olarak yağışlı havalar hakim olsa, da yağışlar düzensiz görülür. Yükselti seviyesi çok olan bölgelerde yağış daha fazla görülür. Muson iklimi adaları sürekli olarak yağış alır ve iklim rejimleri belli bir düzeni içerir. Yazın geniş yapraklı bitkilerin kapladığı bitki örtüsü görülür ancak, az yağış alan yerlerde savan iklimi görülür.

Muson ikliminde yağışların az görüldüğü dönemler savan iklimini ortaya çıkarmaktadır. Yağış miktarının farklılık oluşturduğu iki iklim türünde, savan iklimi az yağış alan iklim çeşididir. Muson ikliminde sıcaklık ortalaması 20 dereceyi gösterir. Yağış miktarı ise yıllık çizelge de 10000 mm’ye kadar çıkabilen değerleri gösterir. Bu konuda en çok yağış alan yer Muson Asya, Dünyadaki kuraklığın en az görüldüğü yerlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu