Okul

Pamukkale Travertenleri Hakkında Kısa Bilgi

Denizli iline bağlı olan Pamukkale travertenleri doğal güzellikleriyle dikkat çekmektedir. Görüntüsü sayesinde dünyaca ünlü turistik bir alan olan travertenler birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Pamukkale Travertenlerinin Genel Özellikleri
Pamukkale’den gelen sıcak su kaynakları doğal kanallar vesilesiyle traverten yataklarına taşınır. Taşınan su traverten katlarına dökülür ve kayalarda çökelme meydana gelmesine sebep olur. Kayalara dökülen su oldukça sıcaktır.
365 derecedeki su kalsiyum ve hidrokarbonat açısından zengindir. Havayla temas eden karbondioksit ve karbonmonoksit sıcak suyun içerdiği kalsiyum ve karbonat çökeltisi meydana gelmesine neden olur. Kayalara dökülen suyun içerdiği kalsiyum ve karbonat zamanlar sertleşerek kaya gibi bir görünüm almaktadır ve rengi beyazdır.

Travertene Giden Suyun Yolculuğu
Travertenlerin çevresindeki bölgede sıcaklıkları 35 ve 100 derece arasından değişen 17 farklı sıcak su bölgesi bulunmaktadır. Termal su bulunduğu kaynaktan çıktıktan sonra bir kanalla travertenlere gelir. Bu kanal 320 metre uzunluğundadır. Travertenlere gelen su 240 metre ile 300 metre arasında bir yol daha gider. Çökelen kalsiyum karbonat zamanla sertleşir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu