Okul

Pamukta Fasulye Nasıl Yetiştirilir

Fen dersindeki etkinliklerden birisi pamukta fasulye yetiştirmek olacaktır. Yetiştireceğiniz fasulye zamanla büyüdüğünü görüp onu gözlemleyebileceksiniz. Oldukça renkli yüzü olduğunu fark edebilirsiniz. Size bir bitkinin büyüyüşünü en güzel şekilde gösterecektir. Deneyde gözlemlediğinzi bitkilerin de canlı olup büyüyüp gelişmeleri için suya ihtiyaç olduklarıdır.

Malzemeler
1 adet küçük kap
Pamuk
Yeşil fasulyenin içinden alınan fasulye
Su

Yapılışı
Plastik kabın altında biraz pamuk yerleştiriniz, üstüne taze fasulyemizi yerleştirdikten sonra onun üstünü örtecek pamukları kullanıyoruz. Bir miktar fasulye ile örttükten sonra son olarak su dökerek fasulyemizin ıslanmasını sağlayalım. Güneş gören bir yerde durabilir, kurudukça tekrar tekrar biraz su dökerek pamukların ıslanmasını sağlıyoruz.

Sonuç; Pamukların arasındaki fasulye zamanla tohumundan çıkarak büyümeye başlayacaktır. İnsanlar gibi bitkilerinde canlı olduğunu görürüz ve suya ihtiyaçları vardır.

Kuru fasuye kullanılmamalı. Güneş gören yerde çok daha çabuk yetişir. Pamuktan çıkan fasulye büyüdükten sonra bildiğimiz yeşil fasulye olarak bizlere verim verecektir. Bir kere yaptıktan sonra kendi kendine gelişerek büyüdüğünü gösterebilirsiniz. Sulamayı ihmal etmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu