Okul

Türk Bayrağının Doğuş Hikayesi

Türk bayrağı ile ilgili tarihte ilk olarak Anadolu Selçuklu hükümdarı Gıyaseddin Mesud tarafından Osman Bey’e gönderilen ak renkli sancak olmuştur. 15. yüzyılda al bayrak, Sultan Selim döneminde yeşil bayrak kullanıldı. Günümüzdeki Türk bayrağına en yakın III. Selim döneminde olmuştur. Hilal ile birlikte sekiz köşeli yıldız kullanıldı. Abdülmecit döneminde beş köşeli kullanılmıştır.

Türk bayrağının doğuş hikayesi çeşitli olaylara dayandırılmaktadır. I. Kosova Savaşı sonrasında ölen Türk askerlerinin kanını bir yere akarak göl gibi toplanmasının ardından gecenin karanlığında Ay ve Yıldız’ın yansıması üzerine oluştuğu kabul edilmektedir. Yaşanan olaylar arasında en büyük doğruluk Kosova savaşında yaşananlardır. Ay ve yıldızın yansıması sonucunda şehitlerimizin kanından alan Türk bayrağı olmuştur.

Bir su birikintisinde gece baktığımız zaman o tarihteki koordinatlar doğrultusunda gece yarısında gökyüzünün görüntüsü aynı bayrağımızın şekline benzetilecektir. Yansıma ile ortaya çıkan Türk bayrağımız olmuştur.

Jüpiter’in köşeleri 4 ay’ının etrafında parlaması teleskop ile gözlemlenebilir. Çıplak gözle bakıldığı zaman parıltı halinde görülür. Köşeli bir yıldıza benzetiliyor. Güneşin ışıklarının gelmesi sonucunda yıldız şekline benzetilmektedir. Çıplak gözle görülmediği gibi yansıma sonucunda 5 köşeli olarak gözlemlenebilir.

I. Kosova savaşında o zamanın yörüngesi ele alındığında gece yarısında parıltının aslında Ay ve Jüpiter olduğu anlaşılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu