Okul

Para Kullanımının Günümüzdeki Önemi ve Yeri

Para geçmişten günümüze binlerce yıllık tarihi boyunca insanlığın ihtiyaçlarını karşılar olmuştur. Alışveriş, ticaret, takas yöntemlerinde kullanılarak hayatımızı kolaylaştırmıştır. Lidyalıların parayı icat etmeleri ile birlikte hayatımızı baştan sona değiştirmiştir. Artık zenginlik mal mülke değil altın ve parayla olmaktadır. Para bulunmasıyla birlikte hızla tüm dünyada yayılmıştır. İlk para altın ve gümüşten yapılan madeni paralardır. Dünyada az bulunan altın işlenerek insanlar takas yöntemine girmişlerdir. Herkes sattığı malın karşılığını tam olarak alır olmuştur. Dünya üzerinde ticaret yaygınlaşarak ekonomik gelişmelerin temeli atılmıştır.

Günümüzde çalışarak kazandığımız para karşılığında alın teri dökeriz. Kağıt paralar yerine artık banka hesaplarına yatan sayılar haline gelmiştir. Çalıştığımız işe göre emeğimizin karşılığını maddi ödeme olarak alırız. Günlük ihtiyaçlarımızın karşılanmasında elde ettiğimiz parayı kullanırız. Bir yandan üretirken bir yandan tüketime önem veririz. İhtiyaçlarımızı karşılamak için çeşitli giderlerimiz olur. Almak istediğimiz şeyin karşılığını paramızla öderiz.

Para hayatımıza araç olarak girer. Hayatımızı düzenleyerek yaşam standartlarını kendimizin belirlemesini sağlar. Bir şey almak istediğimizde paramızın değerine göre alabiliriz. Kazandığımız paranın değerini anlamamıza yardımcı olur. Para hayatı kolaylaştırdığı gibi çok para ise sorunları ve belayı çeker. Sahip olduğumuz para ile sorumluluklarda artacaktır. Başımıza büyük işler açarak sıkıntıya girebiliriz. Paranız ne de belanız olmasın dediğinizde o zaman herkesten gizlemeniz gerekir. İnsanların paraya olan düşkünlüğünden dolayı sorunlar gelir. Televizyonlarda gördüğümüz bir çok insanın başı parası yüzünden belaya girmiştir. Çeşitli kişilerin yönlendirmesi sonucunda kanarak hareket ederler. Servet sahibi olan insanlar dahi zamanla her şeyini kaybederek zorda kalır.

Günümüzde bir çok insan saygınlık ve sevgiyi kazanmak için parasını aracı olarak kullanmakta. Başkalarının imrendiği hayatı yaşayarak değer görmeyi beklemektedir. Para insan hayatının şekillenmesinde yönlendiricidir. Sizi başka birisi olarak gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu