Okul

Peri Bacaları İle İlgili Bilgiler Kısa

Peri bacaları doğal olarak oluşan anıtlardır. Kapadokya’da bulunan peri bacaları kültürümüz için oldukça değerlidir. Binlerce yıl öncesinde yanardağların püskürmesi sonucunda lavlarla temeli oluşmuştur. Görselliği ile uzun yıllar boyunca yağmur, güneş ve rüzgarın etkisi sonucunda meydana gelmişlerdir.

Vadi yamaçlarından inen suların, rüzgarın etkisi ve gece gündüzle birlikte aşınmıştır. Sel suları dik olarak inmesi kendilerine yol bulmak için sert kayaların aşınmasına neden olmuştur. Zaman içinde değişimden etkilenerek aşınmaya devam etmiştir. Derin şekilde oyulması ile adeta mantara benzer şekiller oluşmuştur. Dik kayaçların üstünde şapka benzeri konik biçimli gövdeler meydana gelmiştir. Gövde tüf, tüffit ve volkan külünden meydana gelir, şapka kısmı lahar ve ignimbirit gibi sert kayaçlardan oluşmuştur. Gövde ve şapka kısmı birbirlerini taşıyacak kadar dayanıklıdır.

Peri bacaları dünya kültür mirasları listesine girmiş doğal anıtlardandır. Oldukça değerli olduğu gibi ülkemizi anlatan güzelliklerdendir. Peri bacaları Nevşehir ilinde Kapadokya’da bulunmaktadır. Turizm açısından oldukça önemli olup her yıl dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler peri bacalarını ziyaret etmek için gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu