Okul

Yerleşmeyi Etkileyen Faktörler

İnsanlar için yaşam alanlarının belirlenmesinde çeşitli faktörler etki yaratmaktadır. Bunların başında iklim, yeryüzü şekilleri, toprak ve ekonomik kaynaklara bağlı olarak değişiklik gösterir. İnsanlar yerleşim yeri seçerken kendilerine uygun alanları tercih etmektedirler.

İklim: Yaşanılacak yerde en önemli faktörlerden birisi sahip olduğu iklimdir. Yaşam biçimlerine göre uygun iklim şartlarını seçerler. Çok sıcak veya çok soğuk iklimlerde nüfus seyrek görülür. Çalışabileceği ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek iklimin olmaması insanların göç ederek farklı yerleşim yerleri seçmelerine nedendir.

Yeryüzü şekilleri: İnsanlar için uygun yaşam alanları düz alanlardır. Engebeli ve dağlık alanlarda yaşam oldukça sıkıntılıdır. Düz ovalarda nüfusun fazla olduğu, engebeli dağlık alanlarda nüfusun seyrek olduğu gözlemlenir.

Toprak: Verimli topraklara sahip olunan yerlerde tarımsal faaliyetler yapılmaktadır. Topraklardan faydalanılması nüfus yoğunluğunu arttırmıştır.

Ekonomik kaynaklar: Sanayi ve ticaretin gelişmiş olması nüfus yoğunluğunu etkilemektedir. İş imkanlarının olması yaşamlarının devamını sağlamak için gerekli görülür. Bölgenin nüfusu fazla olması ihtiyaç ve iş gücüne olan talebi arttırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu