Sorular Cevaplar

Peri Bacalarına Nasıl Gidilir

Nevşehir ilimiz tarihi güzellikler ile her yıl yüz binlerce turist çekmektedir. Doğal olarak oluşan Peri Bacaları’da turistlerin büyük beğenisini toplamaktadır. Kara yolu veya hava yoluyla birlikte ulaşımınızı tamamlayabilirsiniz.

Karayolu ile gidecek olanlar için Ankara’ya 276, İstanbul’a 729km uzaklıktadır. Dileyenler uçakla gidebilir, Kayseri havaalanına inerek oradan 106km uzaklıkta olan Kapadokya için otobüs veya taksi ile ulaşım sağlanabilir. Karayolundan Bolu, Aksaray, Nevşehir istikametine doğru giderek ulaşabilirsiniz.

Kapadokya bölgesi Nevşehir, Niğde ve Aksaray üçgeni arasındaki bölgedir. Pers dönemlerinden alınarak uzun yıllar boyunca “güzel atlar ülkesi” olarak bilinmiştir. Hitit, Frigya gibi bir çok medeniyetlerde hakimiyet sağlamıştır. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devletleri de burada hüküm sürmüştür.

Peri Bacaları nasıl oluşmuştur?
60 milyon yıl öncesine ait 3. jeolojik zamanda torosların yükselmesi ile Anadolu platosu sıkışarak volkanik dağların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Zaman içinde rüzgarın, yağmurun ve güneşin etkisi sonucunda aşınma meydana gelmiştir. Suyun etkisiyle birlikte şapkaları buluna konilerin oluşmasına neden olmuştur. Uzun yıllar boyunca suyun etkisine maruz kalması değişimi sağlamıştır.

Peri Bacaları günümüzde dünya kültür mirası listesine alınmış doğal eserlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu