Okul

Sırtından Geçinmek Deyiminin Anlamı

Çalışmadan emek vermeden, başkalarının çalıştıklarından yememiz, içmemiz ve faydalanmamız anlamına gelir. Gurur aranmayan, yüzsüz davranışlardan birisidir. Gururlu olmayan insanların yapabileceği hareketlerdendir.

Başkasının kazandıklarına ortak olarak onun sofrasına oturur, herhangi bir şekilde katkısı olmadığı halde geçinmeye çalışır. Geziye gittiği zaman elini cebine atmayarak ihtiyaçlarını dahi başkasının karşılamasını bekleyip onlara yük olan kişi türlerindendir. Sahip olduklarını her zaman savurganlıkla gösterir. Başkasına ait olmasından dolayı rahat hareket etmelerine neden olur. Parasını harcamaya kıyamayarak olsa dahi başkasının kendisi için bir şeyler yapmasını bekler. Sırtından geçinmek toplum tarafından ayıplanarak hor bakılan davranışlardandır. Eli ayağı tutan birisinin bu tür davranışlar yapması herkes tarafından rahatsızlık duyulur.

Toplum içinde başkalarını enayi yerine koyarak geçinmeye çalışan insan türlerindendir. Birinin kesesinden yararlanarak harcamaların yapılmasıdır. Örneğin “yeter artık hep Ahmet’in sırtından geçinip duruyorsun, kendini toparla ayaklarının üstünde dur”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu