Okul

Peri Bacalarını Korumak İçin Neler Yapmalıyız

Peri bacaları bize doğadan kalan en büyük mirastır. Türkiye’nin en önemli mirasları peri bacaları yüz binlerce yılın etkisiyle oluşmuştur. Rüzgar ve sel sularının aşındırmasıyla günümüzdeki haline ulaşmıştır. Dünya kültür mirası listesine girmiştir.

Yıllar geçmesiyle birlikte aşınma devam etmektedir. Peri bacalarında yer alan yapılar doğanın gücü karşısında dayanamayarak bozulmalar meydana gelmektedir. Doğallığını yavaş yavaş kaybetmeye başlamıştır. Ülkemizin ve dünyanın kültürel mirası olan peri bacaları devlet tarafından koruma altına alınmıştır.

Peri bacaları zamanın etkisinden kurtulması ve devamlılığının sağlanması için gereken şey restorasyondur. Yapılar sarsılma, gürültü, ziyaretler, doğa olaylarından korunması için gerek duyulur. Peri bacalarının bulunduğu yerlerde gürültü çıkartan yapılar yapıya zarar vermektedir. Peri bacalarına yapılan ziyaretlerde yerli ve yabancı turistlerin dokunmaları, yaslanmaları ve fotoğraf çekme yarışına girmeleri beraberinde zarar vermektedir. Sarsıntıdan korumak için motorlu taşıtların turistik bölgeye girmeleri önlenmelidir. Hidroelektrik santrali ve devasa yapılar bölgeden uzak tutulmalıdır. Titreşimler ve yeryüzündeki hareketlilik yapılara zarar verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu