Okul

Peygamberler Neden Gönderilmiştir

Peygamberler en başta Allah’ın emirlerini yeryüzünde yaşayan insanlara iletmesi için gönderilmiştir. İnsanların Allah’ın getirdiği yasaklara karşı bilgilendirerek onları doğruyu göstermek amaçlı yeryüzünde olmuşlardır. İnsanlar zayıf yaratılmış varlıklar olarak çevrelerindeki insanlara karşı kolay kanabilmektedir. Güneş, ışık, bulut, toprak, ateş gibi nesnelere tapmış ibadet etmiştir. Allah gerçek yaratıcıyı tanımaları ve iman etmeleri için onlara tanıtmıştır.

Peygamberler kendilerine verilen vazifeleri yerine getirmek için çaba göstermiştir. Alemlerin yaratıcısı olan Allah’ı tanıtmak ve insanlara doğru yolu göstermektir. Çeşitli şeylere tapmak yerine gerçek yaratıcılarını tanımalarına ibadet etmeleri istenmiştir. Bu vazifeyi yapacak en önemli kişilerdir. Allah’ın emirlerini insanlara bildirerek onlara doğru yolu göstermektedir. Başkalarına kötülük yapmalarının önüne geçerek insanları doğrulukla anlatmaktadır. Dünya hayatının kısa olduğunu asıl olan ahiret hayatının olduğudur. Dünyada insanların yaptıklarından sorumlu tutulacağı ahirette kendilerini bekleyecek olanları ifade etmişlerdir.

Cennet ve cehennem yeryüzündeki canlılar için yaratılmıştır. İyilikleri çok olanlar dinine bağlı kalıp yasakları çiğnemeyenlere cennet müjdelenmiştir. Yasakları çiğneyen ve hatalarda bulunanlara cehennemin haberi verilmiştir. Yeryüzünde insanların din kurallarına göre hareket etmeleri gerektiği belirtilerek ahirette hesabının görüleceği duyrulmasında peygamberler yollanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu