Okul

Peygamberlerin Güvenilir Olmalarının İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Peygamberlerin önemli özelliklerinden biri yeryüzünde bulunabilecek en güvenilir kişi olmalarıdır. İslamiyet’in yayılmasında Peygamberlerin davranışları önemli olmuştur. Örnek davranışlar daima toplumu etkilemiş ve yönetmiştir. İnsanlar hedeflerine ulaşmak için başkalarının haklarını gasp etme çabasında dahi bulunmuşlardır.

Peygamberler alemlerin rabbi olan Allah’ın emirlerini insanlara iletilmesi için seçilmiştir. Allah’ın elçileri olarak yeryüzünde doğruluk ve dürüstlüğün sahibi olmalıdır. Topluma yol gösterecek ve liderlik edecek insanın en başta güvenilir olması gerekir. İnsanların onun sözüne inanmaları yaptıkları ve söyledikleri ile ortaya çıkar.

Allah’ın sözünü iletecek insanlar doğru yoldan asla şaşmamalı, her zaman güvenilir insan olmalıdırlar. Mekke’den ayrılan Müslümanlara İslam dinini terk etmeleri için çeşitli zulümlerde bulunmuşlardır. Hz. Muhammed’e güvendikleri ve ondan emin oldukları için inançlarından vazgeçmemişlerdir. Peygamberler güvenilir olması dini tanıyan insanların inanmaları ve bağlanmalarını sağlamıştır. Özü sözü bir olan Peygamberler daima yalandan kaçınmış asla yalan söylememiştir. Hayatlarını daima doğruluğa adayarak dürüst şekilde yaşamışlardır.

İslam dinine mensup olan insanların güvenilir olması diğer insanları da etkileyerek dine katılmalarını kolaylaştırmıştır. İnanç beraberinde bağlılığı ve güzelliği getirir. Dinin insan haklarına gösterdiği saygı Allah’ın varlığının kanıtlarından bir iolmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu