Pinokyo Hikayesinin Özeti Kısa

Bir varış bir yokmuş çok eski zamanlarda Geppetto adında ihtiyar oyuncakçı yaşarmıştır. Tahtadan oyuncaklar yapıp satarak geçimini sağlarmış. Hiç çocuğu olmamış tek istediği bir çocuğunun olması. Ormana giderek çok güzel bir ağaç bulup bundan harika bir oyuncak yapacağım demiş. Ormandan aldığı kütükten pinokyoyu yaratmış. Sesler duyarken canlı olduğunun farkına bile değilmiş. Pinokyo şekillenmiş artık etrafı temizlerken “merhaba” sesini duymuş. Pinokyonun hareket ettiğini konuştuğunu duymuş. Onu görünce şaşırmış tam istediğim gibi çocuk demiş. Etten kemikten değil ama canlıydı artık sevebileceği bir çocuğu vardı. Adını pinokyo koymuş.

Pinokyonun okula gitmesi için Geppetto usta para vermiş. Okula giderken sokaklarda sirk gösterisinin orada merakla durmuş. İçeriye girmiş bakarken birden bire sahibi onu yakalamış. İpsiz hareket eden kuklayı gördüğüne çok sevinip üzerinden çok para kazanabileceğini düşünmüş. İyilik perisi pinokyonun yanına giderek seni buradan kurtaracağım ama babanın sözünden bir daha çıkma demiş.

Geppetto usta pinokyonun eve dönmemesi için çok endişelenmiş. Sokaklara çıkarak kendisini aramış. Sonra pinokyoyu bir kenarda bulmuş oğlum ben babanım demiş. Birbirlerini görünce çok sevinmişler. Pinokyo bir daha babasının sözünden çıkmamış. Asla babasına yalan söylememeyi öğrenmiş yalan söylerse burnunun uzayacağını bilirmiş.

pinokyo

96 YORUMLAR

  1. çok güzel bir hikaye kısa ama olsun ödevime yaradın teşşekürler
    seni çok seviyorum
    iyiki böyle bir hikaye var
    çünkü ödevime çok yaradın

  2. Saolun öğretmen bizden her hafta kitap özeti istiyordu ben pinokyo ve parmak çocuk’un özetini yazdım 😙 bu sitenin devamını dilerim helal 👏👏👏👌👌👌👍👍👍✌✌✌😉😉😉😀😀😀😁😁😁🐮🐮🐮🔝🔝🔝🔊🔊🔊

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz