Okul

Proteinlerin Genel Özellikleri Nelerdir?

Yapısında aminoasit bulunan organik bileşiklere protein denir. Metabolizmanın yapı taşını oluştururlar. Canlıların tamamında protein bileşiği bulunmaktadır. Vücut proteini enerji vermesi amacıyla kullanmaz bunun yerine yapı taşı oluşturması ve eksik ya da sorunlu bölgenin onarılması için ihtiyaç duyulan bir organik bileşiktir. Özelliklerine ve oluşumlarına göre pek çok protein çeşidi bulunmaktadır.

Proteinlerin Genel Özellikleri Nelerdir?

Canlıların tamamında ve virüslerde bulunurlar. Yapı taşı denilen organik maddelerdir ve bu yönleriyle metabolizmada yapıcı ve enzimlerin temelini oluşturmaları yönleriyle de onarıcı olma özelliği gösterirler. Hayvansal gıdalarda ve baklagillerde bol miktarda protein bulunmaktadır. Canlılar için protein hayati önem taşır. Ayrıca proteinler kanın yeterli miktarda pıhtılaşmasını sağlarlar. Bağışıklık sisteminin çalışması için üretilen antikorlar proteinlerden oluşmaktadır bu da proteinlerin vücutta onarıcı özellik göstermesine neden olur.

Proteinlerin yapısı yirmi farklı aminoasitten meydana gelir. Bu aminoasitlerden sekiz tanesi haricindekiler vücut tarafından üretilebilmektedir. Kalan maddeler içinse hayvansal gıdalar ve fasulye, mercimek gibi baklagiller tüketilmelidir.

Sistemlerin çalışması için salgılanan hormon maddelerinin de yapı taşı protein bileşikleridir. Hücre içerisine girecek olan maddeleri belirler ve onları hücrenin sistemine dâhil ederler. Kas hücreleri de proteinlerden meydana gelir ve güçlü kas hücreleri yeterli proteinin doğru şekilde depolanması halinde oluşurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu