Okul

Pusulanın İcadının Etkileri Nelerdir

Pusulanın icadı, yer ve yön bulma konusunda insanlara yardımcı olmuştur. Pusulanın icadından önce insanlar yönlerini bulmak için gökteki yıldızlara bakarlardı. Yönlerini tahmin ederek yolculuk yaparlardı. Doğa kanunlarından yararlanan insanlar teknolojik gelişmeler sayesinde yönlerini daha kolay bulabilir oldular. Pusula manyetik kuvvetlerden etkilenerek çalışır.

Pusula kuvvetleri kuzey, güney, doğu ve batı yönlerini belirlememize yarar. Dünya üzerindeki manyetik etkinin pusulanın yönünü belirlemektedir. Kuzeyi gösteren pusula insanlara gitmek istedikleri yeri göstermektedir. Açık denizlerde, ıssız yerlerde insanlar yönünü bulmak için pusuladan yararlanırlar. Denizlerde yollarını bulabilmek için pusuladan yararlanırlar. Ellerinde GPS ya da yol tarifi verecek aletler olmadığından pusula onlara yol göstermekteydi.

Pusulanın icat edilmesi denizcilik alanında yeni keşiflere zemin hazırlamıştır. Coğrafi keşiflerin yapılmasına olanak sağlaması, dünya üzerindeki ticaret akımını değiştirmiştir. İnsanlar yeni yerleşim alanları bulmuş, yeni ticaret yolları keşfetmiş, ticari kaynaklara ulaşmışlardır. Pusula insanlığın dünyaya yayılması ve bilimsel alanda gelişmesine yardımcıdır. Pusula tarihi bir gelişime imkan tanımıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu