Okul

Rasyonel Düşünce Nedir Kısaca

Eski zamanlarda dinin insanlar üzerinde etkisi inanılmaz boyutlardaydı. İnsanlar dinin getirdiklerine göre yaşar yaşamına devam ederdi. Din bilgileri yaratıcı tarafından indirilmesine inanılması sorgulanmasını, tartışılmasını ve değiştirilmesini mümkün kılmamıştır. İnsanlar bağlı şekilde yaşamlarını sürdürür hale gelmişlerdir. Dini insanlar bütünüyle kabul ederek sorgulamadan uzak kalmışlardır, bunun insanlara getirisi bağlılık olmuştur.

Avrupa’da Rönesans ve reform gelişmelerinden önce akılcılık dönemi etkisini göstermiştir. Buna bağlı olarak insanlar bildiklerini sorgular hale gelmiştir. Akıl ve bilimden aldıkları sonuçlarla düşüncelerini genişletmişlerdir. Olasılıklar, ihtimaller bunun gibi şeyler rasyonel düşünce olamayacağına karar vermişlerdir. Rasyonel düşüncenin evrensel olacağına karar vermişlerdir. Genellikle bilimsel bilgi olarak anılmaktadır. Temelleri somut bilgilere dayalı, deneylerden güç alan rasyonel düşünce, bilim alanında da kullanılmaktadır.

Akıl ve düşüncelere uygun mantıklı görülen her şey rasyonel düşünce şekline uygun görülmüştür. Mantıksal yapının dışarısında olmayarak hareket etmesi de bunlardan biridir. Her olayın sorgulanmasına sebep olarak dininde sorgulanmasına kapı açmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu