Okul

Reklam Müziklerinin Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir

Reklamlar hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır kitle iletişim olarak tercih edilen televizyon, radyo, internet gibi ortamlarda devamlı olarak gözle görülür bir hal alır. Firmalar ürünlerini tanıtmak ve satabilmek için kitle iletişim reklamlarını kullanmaya yönelik hazırlıklar yapar. Reklamın yapımında ajanslarla anlaşılır ama çocukların üzerinde bir etki yaratmaktadır. Farkında olmadan yada düşüncesizlikten olsa gerek bir çok reklamın müziği kafamızın içinde bir ses olarak kalır.

Reklamların hazırlanmasında toplumun ahlak kurallarına yeterince önem verilmemesi çocuklar üzerinde etki yaratıyor. Büyüme aşamasında olan çocuklar gördüklerini duyduklarını bilinçaltına yerleştirerek uzun yıllar sonra dahi bunları öne çıkartabilirler. Görüntüler çocuklar ahlaki olarak zayıflatabilir yanlış anlaşılmalara dahi neden olabilir. Reklamlar seyredilirken bazen kanalların değiştirilmesi gerek duyulur.

Hareketli ve görüntülü reklamlarda agresiflik ortaya çıkarak sinirli bir hal alabilirler. Çocukları etkileyen reklamlar zaman içersinde ailesinin sözünden çıkarak kararlar verebiliyorlar.

Reklamlar çocukların dikkatini üzerine çekmesi ile birlikte ürünün satışının gerçekleşmesine neden oluyor. Müziği kulağa hoş gelmesi ile birlikte ihtiyacı olduğunu düşündürerek bilinç altına dahi etki ediyor.

reklamlar
reklamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu