Okul

Romantizm Akımı Nedir Özellikleri Nelerdir

Romantizm akımı ilk 18. yüzyılın sonlarında ortaya çıkarak 19. yüzyılın ortalarına kadar etkisini göstermiştir. Avrupalı edebiyatçıların müzik ve felsefenin birleşmesi ile ortaya çıkardıkları akımdır. Romantizm belli bir tanıma girmeyen, niteliği belli olmayan ve özgür ruh haline göre şekillendirilmiş eserlerdir. Fransız ihtilalinin ardından ortaya çıkan siyasal düşüncenin etkisi ile uzun yıllar boyunca devam etmiştir.

Romantizm akımı duyguların coşkunluğunu, şüpheciliğini, hastalık, solgunluk, melankolik, gece, ay, sarı, hayal, rüyalar, aşk ile ilgili konular ön plana çıkmaktadır.

Duygular ön plana çıkarak şiir, roman, tiyatro, hikaye gibi unsurlarla birlikte kendisini göstermektedir. Temel düşüncesi devalı tabiat, hristiyanlık, hastalık, acındırma, milli tarih, motifler ve tasvircilik ile ortaya çıkmıştır. Romantizm akımında ortaya çıkan düşüncelerden birisi de “sanat toplum içindir” anlayışı olmuştur.

Tarihte romantizm anlayışını benimseyen ve temsilcileri olan Victor Hugo, Rousseau, Goethe, Schiller, Lord Bayron ve Shakespeare’idr. Türk edebiyatında ise Namık kemal, Ahmet Mithat Efendi, Abdülhak Hamit Tarhan, Recaizade Mahmut Ekrem’dir. Halide Edip, Halit Ziya ve Yakup Kadri gibi tanınmış isimlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu