Okul

Saat ve Takvimin Bulunması İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkilemiştir

İnsanlar zaman ölçü araçlarını keşfetmeden önce plansız yaşamlarına devam ederlerdi. Bugün yarın ne zaman ne yapacaklarını ancak gündüz akşam vakti olarak ayarlardı. Günlük hayat çok düzensiz insanlar bir araya gelirken çokta belirsiz zamanları kullanırlardı.

Saat ve takvimin bulunması sosyal ve ekonomik alanda gelişmeler sağlamıştır. Günleri hesaplamışlar, zaman döngüsünü bularak yıllara göre hesap etmişlerdir. Günler, haftalar, aylar, yıllar zamanla ölçü birimi haline gelmiştir. Yıllık olarak yapılacak işler düzenli bir şekilde yapılabilir olmuştur. Çeşitli bölgelerde aylar isimlerini farklı bir şekilde almaktaydı. Kendilerine özgü kültürlerinden gelen isimlerle tabir edilmekte. Saatlerin icadı insanların gün içinde hayatlarını planlamalarını sağlamıştır. Gündelik işlerini sıraya koyarak belli zaman dilimleri içerisinde yapmalarına olanak sağlar. Saatler örneğin günümüzde okula gitme saati, yemek yeme, ekmeğin fırından gelme saati, işe gitme gibi özel günlerde buna dahildir.

Takvim ve saat insanların daha düzenli ve verimli yaşamalarına imkan tanımıştır. Yaşamlarını kolaylaştırarak insanları önemli yerlere getirmektedir. Zamanın takip edilmesi toplum açısından güveni de pekiştirip bağları kuvvetlendirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu