Okul

Ormansız Bir Yurt Vatan Değildir Anlamı İle İlgili Kompozisyon

Vatan uğruna nice canların verildiği toprak parçasıdır. Uluslar vatan topraklarını korumak için canlarını feda etmişlerdir. Sade toprak parçası olarak görülmemeli, insanların evi yuvası her şeyidir. Vatan uğruna canların verildiği bu topraklara sahip çıkmak gerekir.

Canlılar yaşamlarını devam ettirebilmek için yaşam alanlarına ihtiyaç duyarlar. Canlı ve cansız tüm varlıklar bu yaşam alanlarında bulunurlar. Toprak yeraltı ve yerüstü kaynakları ile zengindir. İnsanlığa hizmet edecek değerlere sahiptir. Bugün sahip olduğumuz değerler ormanlarımız sayesindedir. Toprağı koruyan değerine sahip çıkan ise ormanlardır. Ormanlarımızın zarar görmesini önlemeli, onlara vatansever olarak sahip çıkmalıyız. Çevremizle uyumlu bir şekilde yaşamımızı sürdürmemiz gerekir. Çevresel dengede rol üstlenerek vatan topraklarının değeri bilinmelidir. Yeşillik alanlar önemlidir, sahip çıkılmazsa eğer o toprağın değeri kalmaz.

Doğanın korunmasında, döngülerin gerçekleşerek canlıların yaşamlarına devam edebilmeleri için gerekli olmaktadır. Ormansız olan yerler canlı yaşamını olumsuz şekilde etkiler. Vatanını seven insan toprağına, ormanına sahip çıkarak geleceğini düşünür.

Toprak parçası olarak görülüp es geçilmemeli. Vatan topraklarının her karışı değerlidir. Bu topraklara gerekli değerler gösterilmediği sürece bir anlamı olmaz. İnsani boyutlarla değeri arttırılmalıdır. Vatan insan şuuru ile korunmuş ve oluşturulmuş doğadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu