Okul

Sabiha Gökçen’in Yaptığı Hizmetler Nelerdir

Sabiha Gökçen, 22 Mart 1913 yılında doğan Atatürk’ün manevi kızıdır. Bursa’da gözlerini açmıştır. Anne ve babasının ölümünden sonra 1925 yılında Atatürk’ün ziyareti sonucunda evlat edinilmiştir. Eğitimini Çankaya ilkokulu ve İstanbul Üsküdar Kız Koleji’nde almıştır. 1935 yılında Türk Hava Kurumu’nda eğitim almaya başladı. Planörcülük eğitimi almıştır. 1936 yılında Askeri Hava Okulu’na girerek pilotluk hayatına başlamıştır.

Sabiha Gökçen’i özel kılan ilk askeri savaş pilotu olmasıdır. Kadınların her işi başarabileceğini göstermiştir. Kadınlarında erkeklerden geri kalmadığını en iyi şekilde gösterdi.

Sabiha Gökçen yaşamı boyunca Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet etmiştir. Hizmetlerin başında Dersin İsyanında şehrin bombalanmasında görev almıştır.

Hayatı boyunca vatanına ve milletine hizmet etmiştir. Atatürk için mücadele etmiş, onu onurlandırmak için elinden gelenin fazlasını yapmıştır. Günümüzde İstanbul’da bulunan havalimanına onun adı verilerek yaşatılmıştır. Türk tarihinde yer alan kişilerden biridir.

22 Mart 2001 yılında 88 yaşında vefat etmiştir. Bütün kadınlar için ilham kaynağı olmuştur. Kadınların neler başarabileceğini göstermiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu