Okul

Peygamberimiz Tebliğ Sürecinde Karşılaştığı Zorluklarla Nasıl Mücadele Etmiştir

Peygamber efendimiz vahiy almaya başladığı günden itibaren müşrikler tarafından çıkarılan sorunlarla uğraşmıştır. Hz. Muhammed’in nasıl peygamber olacağını imkansız olduğunu düşünerek hareket etmişlerdir. Peygamberimize zulümler, eziyetler yapmışlardır. Yanında olan kim varsa onlara da kötü davranmışlardır. Peygamberimizin tebliğ yapmasını engellemek için kendisine, yakınlarına, inanan herkese zarar vermeye çalışmışlardır. Peygamberimiz tebliğ döneminde birçok zorluklarla karşılaşmıştır. Mekke’den Medine’ye hicret etmesinin nedenlerinden birisi de Mekkeli müşriklerdir.

İlk yıllarında müşriklerin yaptıklarına karşı sabırla karşılık vermiştir. İslam dinine inanlara karşı yapılanlar, yakınlarına kadar zulümler peygamberimizi çok üzmüştür. Metanet ile karşılık verip, cahilliğe karşı mücadele etmiştir. Kendisine verilen vazifeyi tebliğ etmeye devam etmiştir. Peygamberlerin sahip olduğu özelliklerden sabır, metanet, kararlılık zorluklara karşı yardımcısı olmuştur.

Büyük mücadeleler göstermiştir. Kendisine gönderilen vahiyleri iletmekle yükümlüğü olduğu kişilere iletmiştir. Müslüman kişiler Mekke’de çeşitli işkencelere ve zulümlere maruz kalıyordu. Medine’ye hicret etmenin İslam dini için en doğru karar olduğuna kanaat getirmiştir. Hicret ile Medine’de hoşgörü ile karşılanmışlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu