Okul

Sağlığı Olumsuz Etkileyen Davranışlar Nelerdir

İnsanlar ilk olarak kendilerini hastalıklardan korunmak için tedavi yöntemlerini geliştirmeleri gerekiyor. Gelişen tedaviler ile sağlıklarını bir nebze olsa korumaları mümkün olmaktadır. Herkes kişisel olarak kendi beden ve ruhsal sağlığından sorumlu olarak hareket etmesi gereklidir. Doğru davranışlar sayesinde sağlığının olumsuz etkilenmesini önleyebilir.

Vücudunu zorlayacak hareketler yapması zor davranışlara sebebiyet olmaktadır. Taşıyabileceği ağırlıktan daha ağır bir şeyleri taşıması oldukça rahatsız edici olmasının yanı sıra sakatlanmasına neden olabilir. Hasta kendi sağlığından sorumlu olduğunu bilmeli.

Bünyesel olarak genetik, hormonal, metabolizma gibi faaliyetler sağlığını etkileyebilir. Anne ve babadan gelen genler doğrultusunda hareketleri ve kabiliyetlerinde belli bir sınırlama olması muhtemeldir.

Çevresel olarak yaşadığı ortamı da ele alarak bir şeyler yapabilir. Genetik anlamda insanların haberleşmesi birbirlerini takip etme ve tanımalarına olanak sağlamaktadır. Yaşamsal olarak çalışmaları gereken işler, çevresel yaşam şartları ve yaşadıkları alanlara göre etkilenebilirler.

Çevresi ile sahip olunan alışkanlıklarda önemli yer tutar. Kazanabileceği iyi alışkanlıkların yanı sıra kötü alışkanlıklarda hayatını etkiler. Arkadaş çevresi genelde insanların kötü alışkanlıklara sahip olmasına neden olduğunu düşünürsek dikkatli olmalıdır. Kötü alışkanlıklar bağımlılık derecesine gelerek hayatlarının zorlu şekilde geçmelerine sebep dahi olabilirler. Bunlara yönelik her zaman dikkatli ve adapte olarak hareket etmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu