Okul

Sağlık İle İlgili Atasözleri

Atalarımız tarafından sağlığa dair söylenmiş anlamlı sözler günümüze kadar ulaşarak atasözü kabul edilmiştir. Atalarımızın yerinde uygun şekilde söylenen atasözlerini inceledik.

Ağacı kurt, insanı dert öldürür: Kurt nasıl yavaş yavaş kemire kemire ağacı yiyorsa, dertte kurda benzetilerek insanın içini yavaş yavaş yer hastalıklara sebep olur.

Ak gün ağartır, kara gün karartır: Mutlu olunduğu zaman kişi kendini huzurlu sağlıklı hisseder, kötü günde ise üzüntüler hastalıklar ve sorunlar getirir.

Can boğazdan gelir: Yemek yeme beraberinde sağlık getirir hastalıklardan korur. Beslenmesine dikkat etmeyen insanlar ise sağlık sorunları ile karşılaşır.

Güneş girmeyen eve doktor girer: Güneş mikropları öldürerek hastalıkların oluşmasını önler, güneşin girmediği evde mikroplar çoğalır doktora davetiye çıkar.

Hastalık kantarla girer, miskalle çıkar: Hastalıklar geldiği zaman birden yüklü halde gelir, giderken yavaş yavaş ağırda n gider.

Hastalık sağlık bizim için: İnsan sağ, esen olabildiği gibi hastada olabilir.

Sağlık varlıktan yeğdir: Sağlıklı olmak zengin olmaktan iyidir, zenginlik ile sağlık gelmemektedir.

Hasta olmayan, sağlığın kadrini bilmez: Kişi hasta olmadıktan sonra sağlığının değerini bilmez, ne zaman hasta olursa o zaman sağlığına değer verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu