Okul

Şahmaran Efsanesi Kısa Özeti

Şahmaran efsanesi geçmişten günümüze kadar gelmektedir. İnsan oğlunun nankörlüğü ve güvenilmez olduğunu konu almaktadır. Rivayetlere göre efsane yüzyıllar boyunca dilden dile dolaşarak günümüze kadar ulaşmıştır Camsab tarafından Şahmaran efsanesi başlayana kadar bilinmiyordu. Tarsus’ta geçen yılan başlı kadın Şahmaran ve Camsab’ın efsanesini konu alıyor.

Olay Tarsus’ta geçer Camsab ve arkadaşları ile birlikte bir kuyu bulurlar içi ağzına kadar bal doludur. Aşağıya inip arkadaşlarına balı yukarı çıkarmasına yardım edince onların aç gözlülükleri yüzünden kuyuda bırakılır. Küçük bir ışık görür o delikten geçince dünyanın en güzel çiçekleri ve yeri olan Şahmaran’ın evine girmiştir. Etrafı yılanlarla kaplı olduğu halde Şahmaran “ Sen bizim misafirimizsin sana zarar vermeyiz” demiştir hikayesini uzun uzun anlattıktan sonra onun yanında yıllar boyunca yaşamıştır.

Ailesini özleyen Camsab, Şahmaran’a yalvarıp ailesinin yanına dönmek istediğini söyler izin ister bir şartı vardır hiçbir zaman hamama girmeyip kimseye de yerini söylemeyecekti kabul edip kuyudan ayrılır. Yıllar geçer ve kral hastalanır çaresinin şahmaran’nın etinde saklı olduğunu söyler herkes zorla hamama götürülür buraya girdiği zaman vücudu pullarla kaplandığı görülür.

Yapılan işkenceler sonucu dayanamayıp Şahmaran’ın yaşadığı yeri gösterir. Şahmaran insanlara güvenilmeyeceğini bir kez daha öğrenmiş olur ama çare yok son bir iyilik yapmak ister toprak çanakta pişirildiğinde ilk suyu zehirli olduğunu onun kendisinin içmemesini söyler etinin de krala yedirirse iyileşecektir. Camsab’ta dediği gibi yapar ilk suyu Vezire içirir ve zehirlendirir etini de krala yedirdikten sonra iyileşir. Camsab vezir olarak kral’ın yanında bir ömür yaşar.

Rivayetlere göre Şahmaran’ın yuvasında bulunan yılanlar öldüğünü öğrenince Tarsus’u yılanlar basacağı diye biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu