Okul

Sakarya, Savaş, Asker ve Paşa Kelimelerinden Kurtuluş Savaşıyla İlgili Yazı

Kurtuluş Savaşında en destansı mücadelelerden biri Sakarya Meydan Muharebesinde yaşanmıştır. Atatürk ve silah arkadaşlarının gösterdiği amansız mücadele sonucunda zafer getirilmiştir. 12 Ağustos 1921 tarihinde Mustafa Kemal Paşa, Polatlı’daki Cephe karargahına giderek ordunun başına geçmiştir.

14 Temmuz sabahı Yunanlılar orduları ile ilerlemeye başladı. Türk kuvvetlerinin başında Mustafa Kemal Paşa bulunmaktaydı. Sakarya ırmağına gelindiğinde 23 Ağustos’ta Türk ve Yunan ordusu karşı karşıya geldi. Mücadele amansız şekilde sürerken Yunan askerleri nehri geçmeye başladı. Ankara’ya ulaşarak fethetmeyi hedefleyen Yunan askerleri 50km yakınına kadar ilerlediler. Önlerinde yeni birlikler çıkarak mücadele etmiştir. Değişik taktikler uygulanarak savunma yapılmıştır. Vatan topraklarının savunmasına yönelik Mustafa Kemal Paşa “Hattı müdafa yoktur, sathı müdafa vardır, o satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz” sözlerini söylemiştir. Tarihe geçen bu sözleri ile Türk milleti düşen her cephenin ardından yeni cepheler kurarak mücadele etmiştir.

Sakarya Meydan Muharebesi yirmi iki gün, yirmi iki gece çatışmalar halinde sürmüştür. Yunan ordusu yenilerek geri çekilmek zorunda kalmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu