Okul

Ankara İle İlgili Yazı

Ankara tarihi boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış topraklardandır. Üzerinde kurulan uygarlıklardan kalan doğal değerlere sahiptir. Medeniyetlerden kalan tarihi kalıntılar geçmişten günümüze kadar ulaşmıştır. Tarihi değerleri koruma altına alınarak müzelerde sergilenmektedir. Şanlı tarihe sahip olan Ankara’da bir çok destansı mücadele verilmiştir. Vatan toprakları işgal altındayken Ankara’nın kurtulması için mücadele verilmiştir.

Vatan toprakları işgal altındayken Atatürk ve arkadaşları Erzurum, Sivas Kongrelerini düzenleyerek geri almak istemiştir. O dönemlerde Osmanlı İmparatorluğunun başkenti İstanbul’du. İngilizlerin İstanbul’a girmesiyle milletvekilleri Anadolu topraklarına geçmiştir. 19 Mart 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk, tüm illerdeki komutanlıklara genel gönderir. Türk ulusu kendi yaşamını ve bağımsızlığını koruyacaktır, diyerek bildiri yaymıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da açıldı. 13 Ekim 1923 tarihinde İsmet paşa ve arkadaşları tarafından TBMM’ye öneri verilir. Ankara’nın yeni başkent olması yapılan oylama sonucunda seçilir.

Geçmişten günümüze bir çok uygarlık bu topraklarda hüküm sürmüştür. Ankara şehrinde kurulan ve yönetimi altına giren uygarlıklar şunlardır;

Hititler
Frigler
Lidyalılar
Persler
Romalılar
Selçuklular
Osmanlı İmparatorluğu

Ankara başkentimiz olmasının yanı sıra dünyanın en büyük 45. şehri ve ülkemizin en büyük 2. şehri olmaktadır.

Çankaya

Keçiören

Yenimahalle

Mamak

Etimesgut

Sincan

Altındağ

Pursaklar

Gölbaşı

Polatlı

Çubuk

Kahramankazan

Beypazarı

Elmadağ

Şereflikoçhisar

Akyurt

Nallıhan

Haymana

Kızılcahamam

Bala

Kalecik

Ayaş

Güdül

Çamlıdere

Evren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu