Okul

Saman Altından Su Yürütmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Deyimler Türkçemizi daha güzel anlamımızı yardımcı olur. Güzel deyimler insanların bir çok cümleyi tek bir cümlede anlamalarına yardımcıdır. Deyimlerden birisi “saman altından su yürütmek” insanların gizlice yaptıkları işlerden bahseder. Kimseye haber vermeden, duyurmadan, gizlicene iş yaparak insanları şaşırtır. Sizin iyiliğiniz veya kötülüğünüz üzerine çeşitli eylemler gerçekleştirebilir.

Deyimin kısaca anlamı; Gizlice iş görmek, kimseye fark ettirmeden herkesin arkasından çeşitli işler çevirmektir.

Hikayesi
Vakti zamanında bir köy varmış. Burada genelde kişiler tarımcılıkla uğraşarak geçimlerini sağlamıştır. Tek bir su kaynağı olması hepsinin ortak kullanımına göstermiştir. Köyün ortak malı olduğundan dolayı arazilere nöbetleşe su akıtılır olmuştur. Tarafa gideceği belirlenerek o yöne yolu su akıtılırdı. Köy içinde açıkgöz bir adamın olması kaynak ile tarlası arasına gizli bir su yolu kazması olmuştur. kimsenin fark etmemesi için üzerine saman balyaları koyarak başkalarının görmesini engellemiştir. Sinsice yaptığı bu işten dolayı kimse farkına varmamıştır. Herkesin hakkını gasp etti.

Yaz geldiğinde herkesin fidanları kavrulup kurumaya başlayınca onunkiler yemyeşil olduğunu görmüştür. Merak içerisinde bu işte bir iş olduğunu düşünerek araştırmaya başladılar. Saman altından su yürüttüğünü görünce herkes şaşırmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu