Okul

Türk Bayrağının Bizim İçin Önemi

Türk bayrağı bir ulusun şerefi, namusu, bağımsızlığını simgeler. Özgürlüğünü kazanma yolunda verdiği mücadelenin en güzel resmi oluştur. Türkiye Cumhuriyetinin onuru olan ay yıldızlı bayrağı olmuştur. Bayrağımızın dalgalandığı her yerin Türk topraklarının ve hakimiyeti altında olduğunu göstermiştir.

Bayrağımız şehitlerimizin kanı ile sulanmış, gökte yankılanan ay ve yıldız doğrultusunda kabul edilmiştir. Egemenliğimizin sonsuzluğa doğru çıktığı gökte ay ve yıldız olduğu sürece Türk bayrağının varlığını gösterecektir. Her millet için kutsal değerlere sahiptir. Türk bayrağının önemlini anlatan İstiklal Marşımız ülkemizin dört bir yanında yankılanmaktadır. Şairimiz çatma kurban olayım kaşlarını ey nazlı hilal! diyerek seni asla bırakmayacağımızı söyler. Hiçbir elin kendisine uzanmayacağını Türk halkının sonsuza dek koruyacağını anlatır.

Bayrağımızın dalgalanması aziz şehitlerimizin bedenlerinden akan kanların rengi ile bir araya gelmiştir. Şanlı Türk bayrağı tarih boyunca dalgalanarak göklerde yer almıştır. Vatanımızın bütünlüğünü özgürlüğünü gösteren bayrağımız bugün vatan topraklarının her metrekaresinde dalgalanmaktadır. Vatan toprağının sahibi olduğunu göstererek her noktası şehit kanları ile sulandığını da bize anlatır. Bir Türk vatandaşı için bayrağı canından daha değerlidir. Ona uzanan ellerin kırılacağını asla inmeyeceğini gösterir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu