Okul

Demir Nerede Çıkarılır

Yeraltı kaynakları bakımından demir yataklarımız oldukça zengindir. Divriği (Sivas), Hekimhan ve Hasançelebi (Malatya), Edremit (Balıkesir), Dikili ve Torbalı (İzmir) ve Simav (Kütahya) bölgelerindeki demir yataklarından çıkarılmaktadır. Demir yerli ve yabancı sanayilerde kullanılmaktadır. Ülkemizde çıkarılan demirin bir kısmı ihracat edilmektedir.

Demir cevherinin yer altından çıkartılması için bölgede araştırmaların yapılması gerekmektedir. Taş ocakları gibi taşların içerisinden çıkarılan demirler işlenmeye götürülür. Hammadde olarak kullanılmayan demir fabrikalarda işlendikten sonra kullanılabilir.

Demir sanayi, inşaat, makine ve araçların üretiminde kullanılmaktadır. Karabük, İskenderun, Kırıkkale, Sivas, Ereğli ve İzmir çevrelerindeki demir fabrikalarında işlenmektedir. Demir fabrikaları genelde maden yataklarına yakın bölgelere kurularak faaliyetlerini devam ettirirler. Madenlerden çıkarılan demirler doğrudan fabrikalara taşınarak işlenir.

Fransa, ABD, İspanya, İsveç, Almanya, Rusya ve Belçika en çok demir yatağına sahip ülkelerdir. Türkiye’de birçok demir yatağı olmasına rağmen madeni çıkarıp işleyecek yeteri kadar teknolojisi bulunmamakta. Çeşitli illerimizde demir çelik fabrikaları olmasına rağmen bazen yetersiz kalabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu