Okul

Sanat Nedir Ne İşe Yarar

Sanat insanların duygu, düşüncelerini, hayallerini ve kendilerinden bazı parçaları estetik şekilde ortaya katarak yaptıkları eserlere denir. Sanat para kazanma amacı gütmeden insanlara sunularak yapılmaktadır. İnsanların duygularında hareketlenme ve coşkunun yaşanmasında oldukça etkili şekilde kendisini göstermektedir.

İnsanların düşüncelerinin gelişmesi için sanatsal duygulara ihtiyaçları olduğudur. Duygu ve düşüncelerini bu yönde kullanarak ortaya sunabilmeleri için gereklidir. Sanat ve zanaat birbirlerine karıştırılmaması gereken duyguları içermektedir. Örneğin sanat yapan kişi insanlar için yapar, zanaat yapan insan ise becerisini kullanarak para kazanma amacı güder. Sanatın insanların gelişmesinde ve uygar medeniyetler halinde gelmesinde odlukça etkilidir.

Zanaat insanlara faydalı olma amaçlı yapılmaktadır. İnsanların ihtiyaçlarını giderip sorunların üstesinden gelinmesinde zanaatın yeri oldukça önemli olmaktadır. Sanatsız toplum insanları duygusuz bir topluma dönüştürür. Kendi becerilerini unuttukları gibi farklı milletten insanların düşüncelerini paylaşamaz hale gelirler. Günümüzde insanlığa dair sanat eserlerine oldukça değer verilmektedir. Anlatılmak istenilenler anlatılarak insanlara görmek istedikleri gösterilir. Farklı bir akış açısı ilham gelmesi ve yaratıcılığın ortaya konmasında yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu