Okul

Allah’a Şükretmek Bize Neler Kazandırır

Şükretmek çok güzel davranışlardan biridir. Allaha karşı görevlerimizden birisi bize verilen nimetlere karşı teşekkür etmektir. Şükretmek en güzel davranışlardan biri odluğu unutulmamalıdır. Nimetlerin Allah tarafından gönderildiği buna karşılık şükretmekte verilenlere teşekkür etmektir.

Manevi açıdan kendimizi iyi hissederek mutlu olmamızı sağlar. Verilenlerin kıymetini bilerek ihanet etmemiş oluruz. Allah tarafından verilenlere şükretmek beraberinde daha çok nimet getirir. Şükreden insan şükrettiklerinin karşılığını Allah’tan alır. Yapılan her davranış ve hareket güzel davranış sayılarak nimetlerden faydalanılmasına yardım eder. Allah’ın verdiği nimetler hayırların ve güzelliğin nimetleridir. Bilinir ki yediğimiz bir lokma dahi rabbimiz dilemesiyle olduğudur.

İnsan Allah’ın kendisine verdiği nimetlere şükür etmeli ve şükrü elinden bırakmamalıdır. Layık olmadığını bilerek şükredip rabbinin rızasını kazanması gerekir. Şükredilmeyen ve küfre yer verilen noktalarda nimetler ve rızk azalarak kişi zorda kalır. Bize verilenler yetecek kadar ve başkasına muhtaç olmayacağımız kadar olmalıdır. Rabbimiz herkesin rızkını vermiştir bundan dolayı başkasına rızkına göz dikmemeliyiz. Şükredersek sahip olduklarımız artar ve zenginleşiriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu