Okul

Sanatçıların Topluma Sağladığı Katkılar

Duygu ve düşüncelerin eserlere aktarılmasına sanat denir. Sanatçı eserlerine anlam yükleyerek insanlara sunar. Duygu ve düşünce evrensel dil olmasından dolayı sanat her yerde sanattır. Sanatçıların ortaya çıkardığı eserler kültürün oluşmasını insanları ortak noktada buluşmasını sağlar.

Sanatçının topluma kattığı eserler insanların gelişmesini sağlar. Gözlemler, değerlendirmeler iyi ve güzel olan her şeyi ortaya koyar. İyi ve güzel olanların ortaya çıkarır. İnsanların ortak dili olan sanat sayesinde insanlar birbirini anlar. Böylece sanat toplumsal olarak barışı, birliği ve beraberliği getirir. Evrensel değerler olmasından dolayı sanatın her türlüsü toplum tarafından sevilir. Milletler tarafından sanatçıya verilen değer ortaya çıkmıştır. Uluslararası organizasyonlarda sanatçıların eserleri herkes tarafından tanınır. Eurovision yarışmasında onlarca farklı millet kendisini temsil edecek sanatçıyı seçmekte. Ses sanatçıları eserlerini tüm dünya ile paylaşarak kültürel etkileşim sağlanır.

Sanatının topluma faydaları
Toplumsal olarak kültürün korunması ve gelişmesi sağlanır.
Sosyal ve kültürel olarak insanlar refaha ulaşır.
Uluslararası birlik ve beraberliği sağlar.
Ortak duygu ve düşüncelerin paylaşılması sağlanır.
Topluma önderlik ederek yol gösterir.
Barışı ve huzuru getirir.

Örneğin Türk sanatçının yaptığı tablo satıldığı takdirde ülkemize maddi olarak destek olur. Gelecek olan para ekonomimize katkı sağlar. Yeni iş istihdamları yaratır böylelikle ülkemiz kalkınmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu