Okul

Şanghay İşbirliği Örgütü (Şangay Beşlisi) Nedir?

Şanghay İşbirliği Örgütü, Asyalı ülkelerin ekonomik, kültürel ve sosyal alanda gelişme ve kalkınma için kurdukları birliğe denir. Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın 1996 yılında oluşturdukları birliğe Özbekistan’da dahil olmuştur.

Örgüt başlangıçta terörizme karşı ortak hareket etmek amaçlı kurulmuştur. İlerleyen zamanlarda gelişim göstererek siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel işbirliğine dönüşmüştür. 2007 yılında örgüt tarafından Barış tatbikatı düzenlenmiştir, tatbikata üye bütün ülkelerden askeri katılım gösterilmiştir. Yapılan tatbikatlar bir çok devlet başkanı tarafından kabul edilemez olduğu vurgulanmıştır. Örgüt birleşerek ABD’ye Asya’daki üyelerde bulunan üsleri boşaltmasını istemiştir. ABD daha sonraki zamanlarda gözlemci olarak katılım istemesine rağmen talebi reddedilir, ardından İran gözlemci olarak örgüte dahil edilir.

Türkiye uzun yıllar boyunca siyasi olarak önemli sayılacak Avrupa Birliğine üye olma çalışmaları sürdürmektedir. AB’nin Türkiye’ye bakış açısı her zaman isteksiz olduğundan üyeliği kabul edilmemiştir. Türkiye’nin tam üyeliği başvuruş kabul edilmeyerek stratejik ortak olarak görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu